2. Štefánsky beh-Ružomberok.

26.12. 2018 sa konal 2. ročník Štefánskeho behu v uliciach mesta Ružomberok. Po minuloročnej premiére a dobrej odozve medzi športovcami sa organizátori v spolupráci s hlavným sponzorom podujatia Adam SPORT rozhodli pokračovať v tejto novej bežeckej akcii na Liptove a spravili veľmi dobre. Primátor mesta Igor Čombor výstrelom zo štartovacej pištole spustil o 13:00 riavu 251 bežcov do ulíc mesta čo bolo presne o 106 pretekárov viac, ako minulý rok. Bežci si mohli vybrať z dvoch variant- hobby beh na 5 km alebo dvojnásobnú trasu na 10 km. Počasie bolo ideálne, nesnežilo, nepršalo, netvorila sa námraza. Teplota vzduchu sa pohybovala okolo 5°C čo je pre beh ideálne. Trasa preteku videla ulicami mesta a najväčšou atrakciou bol beh po schodoch k mauzóleu Andreja Hlinku Medzi mužmi bol hlavným favoritom Branislav Šarkan z Kysuckého nového Mesta- majster Slovenskej republiky na 10 000 metrov na dráhe, medzi ženami bola jasnou favoritkou Katarína Beľová z Martina reprezentantka Slovenskej republiky na stredných tratiach do 1500 m. Obidvaja favoriti svoju úlohu zvládli a bez väčších problémov zvíťazili. Šarkan zvládol trať za skvelých 33:17, Beľová za 39:23. Pri Beľovej je treba spomenúť že svojim časom obsadila celkovú 10. priečku v absolútnom poradí spomedzi 109 vytrvalcov ktorí absolvovali 10 km dlhú trať. Obidvom ale výborne sekundovali aj ostatní bežci a na preteku padli viaceré osobné rekordy.

Naši bežci zľava: Michal Vechter, Martin Jančuška, Anna Ogoreková, Pavol Bačík, Ivan Seman, Jarmila Šnajdárkovová a Martina Bellušová.

Odštartované…

Vytrvalci z ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová si samozrejme tiež nenechali ujsť príležitosť spáliť prebytočné kalórie po vianočných sviatkoch. Stretli sme sa takmer všetci, čo ma veľmi teší. Na hlavnej 10 km dlhej trase reprezentovali: Pavol Bačík, Martina Bellušová, Martin Jančuška, Michal Húska a Michal Vechter, kratšiu 5 km trať si tentokrát zvolili Viliam Camber a Ivan Seman.  Aj keď sa  jednalo o posledný beh tejto sezóny, preteky sme všetci absolvovali naplno a oproti minulému roku sme zabehli naozaj slušné časy. Veľmi pekný súboj predviedli Bačík s Vechterom ktorí sa počas celého preteku držali spolu plece pri pleci, ale v záverečnej rovinke predsa len zvýšilo viac síl Vechterovi a v rozhodujúcom trháku 300 m. pred cieľom sa nakoniec odtrhol a dobehol ako prvý z ŠK Kriváň vo veľmi slušnom čase 43.32 čo mu stačilo na celkové 32. miesto. Pavol Bačík pretek dokončil za 43:46 čo mu stačilo na celkové 35. miesto. Veľmi dobre si počínal aj Michal Húska ktorý s výsledným časom 46.42 obsadil celkové 56. miesto. Určite spokojná mohla byť aj Martina Bellušová ktorá s časom 47:34 obsadila 56. priečku, ale hlavne po viacerých prehratých súbojoch tentokrát celkom výrazne porazila Veroniku Válekovú z TJ Smrečany ktorá by mala byť práve budúcu sezónu Martininou veľkou súperkou a takéto víťazstvo Martinu môže len motivovať. Martin Jančuška splnil svoj cieľ dostať sa v cieli pod 50 minút čo sa mu nakoniec s časom 49:19 aj podarilo a Martin bol so svojim výkonom spokojný.

Na kratšej 5 km trase sme mali tiež dvoch bežcov- Viliama Cambera a Ivana Semana. Veľmi slušný výkon predviedol Camber ktorý svoju trasu zvládol za 23:15 čo je v kategórii 60-69 ročných veľmi dobrý výsledok a obsadil celkovú 12. priečku. Ivan Seman tiež zvládol pretek veľmi slušne a úmerne svojmu veku, veď zabehnúť 5 km v 75 rokoch za 30:57 to nezvládne hocikto.

Kompletné výsledky tu:

Týmto pretekom sme ukončili našu bohatú bežeckú sezónu 2017. Celkove sme absolvovali 40 rôznych pretekov na ktorých sme získali 6 x prvé miesto, 7 x druhé a 11 x tretie miesto. V Liptovskej bežeckej lige sme v celkovom poradí obsadili krásne tri prvé miesta a jedno tretie. Vo svojej kategórii ženy do 34 rokov zvíťazila Martina Bellušová, Viliam Camber sa teší z víťazstva v kategórii 60-69 ročných a na najvyššej priečke v kategórii 70 a viac ročných sa umiestnil aj Ivan Seman. Pavol Bačík zas získal krásne tretie miesto v celkovom poradí v kategórii 40-49 ročných.

Veľmi pekný úspech dosiahla Martina Bellušová ktorá sa stala celkovou víťazkou náročnej troj dielnej série 123athlon.

Až piati naši bežci v októbri zdolali maratónsku trať v Košiciach, pričom pre Martina jančušku a Moniku Fainovú šlo o premiéru na tejto kráľovskej trase

Teší ma, že nás bežecký oddiel sa stále zväčšuje a momentálne máme 12 aktívnych bežcov, oproti 5-tim spred troch rokov: Pavol Bačík, Martina Bellušová, Jana Camberová, Viliam Camber, Monika Fainová, Michal Húska, Martin Jančuška, Jaroslav Kutnár, Monika Mrázová, Ivan Seman, Michal Vechter, Tatiana Šúryová. Myslím že na budúci rok k nám ešte niekto pribudne.

Všetkým bežcom chcem touto cestou poďakovať za pekné spoločné chvíle ktoré sme počas pretekov zažili a všetkým prajem veľa osobných úspechov, zdravia a radosti v novom roku 2018.