34. ročník Ondrašovskej horičky je za nami. Bežci z Ondrašovej opäť na stupňoch víťazov.

V nedeľu 11.6. 2017 sme na našom futbalovom ihrisku hostili 5. kolo Liptovskej bežeckej ligy cezpoľný beh Ondrašovská horička. Zároveň sa jednalo aj o 4. kolo Slovenskej bežeckej ligy do ktorej bol náš beh premiérovo zaradený na základe odporúčania Slovenského bežeckého spolku.

Plagát Ondrašovskej horičky 2017

Náš bežecký oddiel tento rok bežcom pripravil niekoľko zásadných noviniek. Ženskú trasu sme zdvojnásobili a mužom sme pridali o tretinu viac kilometrov ako tomu bolo v minulom ročníku. 7 600 metrov dlhá ženská trať mala otočku oproti mestským hasičom, 14 000 metrov dlhá mužská trať viedla na vyvýšeninu háj Nicovô. Zmenili sme aj polohu štartu a cieľa- tento rok všetky kategórie štartovali aj končili pretek na futbalovom ihrisku priamo pred tribúnou a tento kontakt fanúšikov s pretekármi bol veľmi pozitívne hodnotený.

Propagácia a pozvánka na horičku v L- rádiu.

Samotným pretekom predchádzali viaceré brigády členov bežeckého oddielu a zamestnancov VPS ktorí nám krásne pokosili vysokú trávu. Organizátori sa zas postarali o značenie celej trasy a prípravu priestorov na futbalovom štadióne. Bohužiaľ, pár hodín pred štartom sa nad Liptovskou Ondrašovou čerti ženili a výdatný lejak nám zničil značenie na trase a  rozmočil aj okolie na futbalovom ihrisku. Značenie sme si teda museli zopakovať skoro ráno v deň samotného preteku. Našťastie, bol to jediný zádrhel ktorý organizátori nevedia ovplyvniť.

Trofeje pre víťazov.

V nedeľu nás od začiatku čakalo príjemné počasie a bolo nám jasné, že nám bude dopriaty slnečný deň. Pretek sme otvorili podľa plánu ráno o 8:40 príhovorom primátora mesta Liptovský Mikuláš Jána Blcháča a štátneho tajomníka Rudolfa Urbanoviča. Po oficiálnom začiatku  už rozhodcom nič nebránilo prvýkrát vystreliť zo štartovacej pištole a pustiť prvých bežcov na trať.

Ako prví už tradične vybehli na 30 metrov dlhú najmenší drobci z materskej škôlky z  Liptovskej Ondrašovej. Následne štartovali  staršie deti až po kategóriu dorastencov ktorí ako poslední bežali len v rámci futbalového ihriska a Ondrašovskej horičky. V detských kategóriách sa veľmi dobre darilo mladým bežcom z Opavy ktorí už druhý krát za sebou prišli na naše pozvanie reprezentovať naše partnerské mesto z Českej republiky. Šestica mladých bežcov celkove získali 4 medaily, 3 krát zlato a 1 krát bronz.

Otvorenie preteku.

Najmladší pretekári- deti z materskej škôlky.

Už druhý rok po sebe sa na naše pozvanie zúčastňujú horičky aj bežci z partnerského mesta z Opavy.

Veľmi príjemným spestrením bola počas preteku návšteva olympioničky Natálie Šlepeckej. Rodáčka z Liptovskej Ondrašovej pozdravila športovcov aj fanúšikov a dekorovala viacerých víťazov jednotlivých kategórií.

Športovcov a fanúšikov prišla pozdraviť aj olympionička z Liptovskej Ondrašovej Natália Šlepecká.

Po mládežníckych kategóriách prišiel na rad zlatý klinec program, preteky hlavných juniorských, ženských a mužských kategórií. Ako prví štartovali juniori a ženy. Medzi ženami sme v štartovom poli mali veľkú favoritku Adélu Esentiérovú, reprezentantku ČR v horskom maratóne ktorej sa chystala sekundovať tradičná víťazka posledných ročníkov horičky Katarína Paulínyová z Martina. Podľa predpokladov sa tieto dve pretekárky pobili o absolútne prvenstvo. Vo finiši mala predsa len viac sily mladšia z tejto dvojice, češka Esentiérová ktorá do cieľa dobehla v čase 31:55, 9 sekúnd pred druhou Paulínyovou. Na 3. mieste dobehla Katarína Lamiová z KE ktorej stopky namerali 33:19.

Juniori, ženy aj veteráni tesne pred štartom 7 600 metrov dlhej trasy.

Odštartované…

Ako 6.-ta v absolútnom poradí preťala cieľovú pásku v čase 37:45 Martina Bellušová z ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová a tým získala bronzovú medailu pre náš klub v hlavnej „A“ kategórii. Obdivuhodné na Bellušovej výkone je fakt, že v sobotu sa zúčastnila mimoriadne náročného behu Štefánik trail kde bežala 60km! ako vodička pre vytrvalca Michala Vechtera ktorý na tomto behu prekonal 120 km! Zabehnúť za jeden deň 60 km(aj keď pomalým tempom) poriadne bolí a vyžaduje si veľmi veľa fyzických aj psychických síl. Po skončení behu sa navyše Martina potrebovala dostať z Bratislavy do Liptovského Mikuláša. Domov sa vrátila o 4-tej ráno a už o 10:50 sa postavila na štart horičky. Pôvodne chcela len vyklusať a reprezentovať náš bežecký oddiel. Z futbalového ihriska vybehla úplne na konci štartového poľa. Počas preteku sa v nej ale ozval inštinkt pretekára, pridala, predbehla niekoľko súperiek a bolo z toho krásne tretie miesto! Okrem Martiny nás ešte reprezentovala aj Monika Fainová, tá dobehla na desiatom mieste.

Bellušová na stupni víťazov.

Gratulácia k bronzu od predsedu bežeckého oddielu Pavla Bačíka.

S číslom 14 dobieha do cieľa naša bežkyňa Monika Fainová.

15 minút po ženách vyrazili na trať preteku aj muži. Aj tu sme mali veľmi silného bežca Branislava Šarkana z Kysuckého nového Mesta. 33. ročný vytrvalec je aktuálnym majstrom Slovenska na 10 000 metrov na dráhe a do Ondrašovej zavítal v rámci svojej prípravy už po druhý krát. Sekundovať sa mu pokúsili Pavol Orolín z Popradu a Miroslav Gad z Liptovského Mikuláša, ale proti veľkému favoritovi to  pre ináč veľmi kvalitných bežcov bol tvrdý oriešok. Vo veľmi náročných podmienkach za veľkej horúčavy  absolvovali pretekári trasu z futbalového ihriska cez Ondrašovskú horičku na Mútnik a odtiaľ popri železničnej trati až na Háj Nicovô a naspäť. Podľa predpokladov, Šarkan si nenechal víťazstvo vziať a v čase 52:20 zvíťazil aj pri svojom druhom štarte na našom podujatí. Na druhom mieste dobehol v čase 53:52 Orolín z Popradu, tretiu priečku obsadil v čase 53:52 Gad z ŠK Copy servis Liptovský Mikuláš.

Štart hlavných mužských kategórií.

Víťaz horičky Branislav Šarkan na háji Nicovô.

Náš ŠK Kriváň na najdlhšej štácii reprezentovali 4 bežci- Bačík, Camber, Jančuška a Húska. Výborne si počínal druhý menovaný Viliam Camber ktorý v kategórii 60-69 ročných získal pre náš klub druhú medailu- opäť bronzovú.

Domáci vytrvalci Michal Húska a Martin Jančuška.

Pavol Bačík v cieli.

Na záver preteku sme si odštartovali už tradičnú kategóriu domácich bežcov a sponzorov. Na 1400 metrov dlhej trati sa opäť zišli odvážlivci, ktorí si nenechali újsť príležitosť otestovať svoju kondíciu…

Domáci a bežci zdolali 1 400 metrov dlhú trať.

Po pretekoch čakal na pretekárov v cieli výborný bravčový a fazuľový guláš (ďalšia novinka ktorá potešila chuťové poháriky ). Ešte pred samotným vyhlásením výsledkov si viacerí bežci spravili fotku na pamiatku vo Fotobúde ktorá bola tiež príjemným spestrením… Nasledovalo vyhlásenie výsledkov, poďakovanie pretekárom za účasť a 34 . ročník Ondrašovskej horičky bol za nami. Dá sa konštatovať, že bežci nové trate prijali veľmi dobre. Fanúšikovia aj bežci tiež privítali zmenu priestoru štartu a cieľa pred tribúnov.

Celkovo sa tento rok preteku zúčastnilo 226 bežcov. Na príprave sa podieľalo 15 členov bežeckého oddielu, 5 hasičov z DHZ Liptovská Ondrašová a 12 dobrovoľníkov z našej miestnej časti. Poďakovanie patrí aj všetkým sponzorom bez ktorých by sme našu Ondrašovskú horičku nedokázali usporiadať.

V mene bežeckého oddielu chcem touto cestou poďakovať všetkým spoluorganizátorom a sympatizantom Ondrašovskej horičky ktorí nám každoročne nezištne pomáhajú s prípravou.