Bežci získali zlatú medailu v netradičnej disciplíne.

V sobotu 6.8. 2017 sa v Ružomberku uskutočnilo 2. kolo trojdielnej série pretekov 123athlon. Tentokrát sa pretekalo v duatlone čo znamená kombináciu jazdy na horskom bicykli a následne behu vo voľnom teréne. Pretekať môžu jednotlivci ktorí musia zvládnuť obe disciplíny alebo štafety kde si športovci jednotlivé časti rozdelia medzi seba .

Štart preteku bol v rekreačnej časti Ružomberka v Hrabove. Na štart sa postavilo 101 sólo pretekárov a 28 štafiet z celého Slovenska a z Českej republiky. Prvá disciplína bola jazda na horskom bicykli náročným stúpaním asfaltovou cestou z Hrabova do lyžiarskeho strediska Malino Brdo.  Pretekári sa vydali na trať o 9:00 za veľmi pekného slnečného počasia. Štartovalo sa systémom trojice pretekárov v minútových intervaloch tak, aby nedošlo k zbytočným kolíziám na úzkej ceste. Trasa mala dĺžku 4,5 km a prevýšenie 370 metrov pričom posledných 350 metrov bolo mimoriadne náročných. V záverečnom stúpaní viacerí cyklisti museli zosadnúť zo sedla a pretlačiť bicykel cez najťažší úsek. Po skončení cyklistickej časti duatlonu si pretekári odložili bicykle v depe, prezuli sa do bežeckých tenisiek a vydali sa na bežeckú časť preteku. Trasa mala dĺžku 4,5 kilometra a takmer celá viedla lesnými cestami v nádhernom prostredí NP Veľká Fatra. Prevýšenie bolo relatívne malé, len 102 metrov ale stúpania boli prudké a na viacerých úsekoch prešli bežci do kroku.

Trasa preteku sa skladala z dvoch častí. Červenou farbou je vyznačená cyklistická časť, modrou bežecká časť preteku.

Mužskú časť preteku ovládol Peter Kačáni z Banskej Štiavnice ktorý  cyklistickú trať zdolal za 19:06 a bežeckú za 23:14 čo v konečnom súčte znamenalo víťazný čas 42:20. Druhý skončil domáci pretekár Tomáš Gazdarica s časom 43:19 a na treťom mieste sa s časom 43:40 umiestnil Patrik Remiš zo Žiliny.

Medzi ženami sa prekvapivou víťazkou stala naša pretekárka Martina Bellušová ktorá predviedla naozaj parádny výkon. Samotná Martina sa preteku pôvodne ani nemala zúčastniť. Štartovala len na základe výmeny za svojho manžela ktorý sa uprednostil futbalový turnaj Drezina cup v Liptovskej Ondrašovej a Martina pretekala na jeho registráciu. Víťazstvo bolo o to prekvapivejšie že Martina sa cyklistike venuje len okrajovo keď jazdí len na cyklo-výlety so svojimi deťmi. Martina zvládla cyklistickú časť za 27:11 a bežeckú časť za 31:00 čo v spoločnom súčte znamenalo výsledný čas 58:11. Na druhom mieste skončila Veronika Váleková z TJ Družba Smrečany – Žiar ktorá trať zvládla za 59:33 a na treťom mieste skončila Zuzana Jančiová z Černovej ktorej stopky zastali na čase 1:00:59.

Medzi mužmi sme mali zastúpenie v Pavlovi Bačíkovi ktorý sa horského duatlonu zúčastnil po niekoľkých rokoch. V preteku sa mu celkom darilo, v absolútnom poradí bez rozdielu veku obsadil s časom 53:51 solídne 19. miesto a vo svojej kategórii „dôchodcov“ 40-49 rokov obsadil cenné 5. miesto.

S našimi výsledkami aj s trasou preteku sme boli obidvaja veľmi spokojný. Zhodli sme sa že náročná kombinácia horskej cyklistiky a cezpoľného behu bola na tomto preteku na prijateľnej úrovni a na budúci rok sa na Malino Brdo určite radi vrátime.

Ďalšia časť séria 123atlon pokračuje v sobotu 26.8. 2017 mini triatlon v ATC Liptovský Trnovec. Súčasťou podujatia bude 500 metrov plávania, 15 kilometrov cyklistiky a 5 kilometrov behu. Cyklistická časť bude viesť aj v okolí Liptovskej Ondrašovej po hrebeni vyvýšeniny Diel.

Martin Bellušová sa hneď od štartu držala svojich súperov.

Pavol Bačík stratil kontakt so svojimi súpermi hneď na začiatku.

Záverečný úsek cyklistickej časti bol mimoriadne strmý a poriadne preveril silu pretekárov.

Viacerí pretekári záverečný kopec nezvládli, zosadli zo sedla a bicykel museli potlačiť.

V depe si pretekári odložili bicykle, prezuli sa do bežeckých tenisiek a vybehli na druhú časť duatlonu.

Bežecká časť viedla lesnými cestičkami v krásnom prostredí NP Veľká Fatra.

Trasa behu bola členitá, dve dlhšie klesania striedali 3 stredne náročné stúpania.

Martina Bellušová po fantastickom výkone dobehla do cieľa.

Pavol Bačík si dobehol po druhú účastnícku medailu série 123athlon.

Nečakané, o to milšie prekvapenie- Martina Bellušová na najvyššom stupni víťazov!