Bežci pretekali v NP Západné Tatry aj v NP Pieniny.

Predĺžený víkend využili naši bežci na zaujímavé bežecké podujatia v krásnom prostredí NP Západné Tatry a v NP Pieniny.

V piatok 15. septembra sa uskutočnil 12. ročník vysokohorského behu cez vrchol Klin 2176 m.n.m.   v Západných Tatrách. Organizátorom preteku sú turisti, horolezci a lyžiari z Liptovského Hrádku. Štart preteku bol v ATC Račkova dolina odkiaľ pretekári postupne bežali cez Úzku dolinu, Račkovu dolinu a cez Gaborove sedlo na samotný vrchol Klinu. Naspäť sa bežci vracali opačnou stranou cez Račkovu dolinu. Celková dĺžka trasy bola 20,5 km a prevýšenie 1280 m. Tento rok sa na štart postavilo 106 pretekárov ktorí mali výnimočne priaznivé podmienky na beh s príjemnou teplotou vzduchu a s peknou viditeľnosťou čo na Kline býva skôr výnimkou ako pravidlom. Medzi mužmi zvíťazil Ján Ďurmek z Valaskej Dubovej ktorý trasu preteku absolvoval za 2:00:01, medzi ženami triumfovala Lucia Dobrucká z HK Direkt Bytča s časom 2:27:58. ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová reprezentovala Martina Bellušová ktorá medzi ženami obsadila s časom 2:54:35 pekné 6. miesto. Spolu s Martinou pretekal aj jej manžel Pavol Belluš ktorému sa tiež podarilo trať zdolať pod 3 hodiny za slušných 2:58:09.

Náročný profil preteku.

Miesto štartu v ATC Račkova dolina.

Martina Bellušová zdoláva náročné stúpanie na vrchol Klinu 2176 m.n.m.

Ďalší bežec z Liptovskej Ondrašovej Pavol Balluš.

Trasa preteku vedie cez turistický chodník v NP Západné Tatry.

Fotografie zdroj: fotograf Alexander Uhrín

Počas štátneho sviatku dňa 15.9. 2017 sa naši bežci zúčastnili aj  19. ročníka Malého Pieninského maratónu v NP Pieniny. Organizátormi podujatia sú bežecký klub Stará Ľubovňa a rekreačné zariadenie kúpele Červený Kláštor- Smerdžonka. Štart preteku je priamo v kúpeloch a 18 km dlhá trasa preteku vedie cez nádherný prielom rieky Dunajec. Určite sa jedná o jednu z najkrajších bežeckých tratí na Slovensku ktoré počas roka absolvujeme,  priamo pod dominantou Pienín  skalnými vežičkami Troch koruniek. Štart preteku bol o 10:00 ráno, podmienky na beh boli takmer ideálne, relatívne chladné počasie s miernym protivetrom. Preteku sa celkove zúčastnilo 217 bežcov zo Slovenska, Českej republiky aj z Poľska. Celkovým víťazom sa stal špičkový slovenský vytrvalec Tomáš Kubej z ŠK Muránska Dlhá lúka ktorý 18 km trať zdolal za 1:03:30. ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová malo na preteku dvoch zástupcov. Pavol Bačík sa s výsledným časom 1:23:48 umiestnil na 46. mieste a Martin Jančuška s časom 1:27:20 obsadil 71. priečku. S umiestnením v prvej tretine štartového poľa sme spokojný a na budúci rok sa určite radi vrátime na jubilejný 20. ročník tohto krásneho behu.