Majstrovstvá Európy v crosse Šamorín 2017.

V nedeľu 10.12. 2017 sa v Šamoríne v špičkovom areály X Bionic Sphere konali 24. majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu s rekordnou účasťou najlepších atlétov zo starého kontinentu.

Prezident Európskej atletiky (EA) nór Svein Arne Hansen  pred začiatkom šampionátu označil nedeľné majstrovstvá Európy v krose za výnimočné.

„Po prvé: premiéru na európskych šampionátoch bude mať súťaž miešaných štafiet, ktorá sa v dráhovej podobe behu na 4 x 400 m dostala aj do programu olympijských hier v Tokiu,“ vysvetľoval šéf Európskej atletiky.

„Po druhé: uskutočnia sa vo výnimočnej lokalite, všetko bude pod jednou strechou, kde budúce hviezdy majú možnosť dotknúť sa bežeckých hviezd súčasnosti.

Po tretie: Šamorín privítal rekordných počet 575 bežcov z rekordných 37 krajín, no a po štvrté – budem trochu osobný – Nórsko ako lyžiarska veľmoc, kde je bežecké lyžovanie náboženstvom, uprednostnila v televíznom vysielaní priamy prenos z ME v krose.“

Tlačová beseda deň pred zahájením Európskeho šampionátu.

Prezident SAZ Peter Korčok s niekoľkými členmi slovenskej reprezentácie.

 

Slovensko privítalo bežeckú špičku presne dvadsať rokov od majstrovstiev sveta v polmaratóne v Košiciach, ktoré Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) stále považuje za jedny z najlepších. O usporiadanie majstrovstiev Európy v krose pre rok  2017  sa zaujímal aj  Dublin. Šamorín ho napokon v hlasovaní členov rady Európskej atletiky (EA) prevalcoval a výnimočný atletický šampionát sa mohol uskutočniť na Slovensku.

Výsledky jednotlivých kategórií: tu

Malou mierou priebeh preteku podporil aj bežecký oddiel ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová. Pavol Bačík sa prihlásil ako dobrovoľník na výpomoc počas preteku a zároveň absolvoval beh pre verejnosť ktorý nasledoval po skončení oficiálneho programu na rovnakej trase akú predtým absolvovali reprezentanti jednotlivých krajín. V rámci svojej dobrovoľníckej činnosti som bol pridelený k tímu „ceremony“ ktorého úlohou bolo pripraviť atlétov- víťazov na odovzdávanie cien na stupňoch víťazov. V asi 20 člennom tíme sme pripravovali medaily, diplomy, ocenenia, starali sme sa o občerstvenie pre pretekárov a podobne. Veľkým zážitkom bolo sledovať rozhovory bežcov v zákulisí, všetci mali dobrú náladu, hodnotili priebeh pretekov medzi sebou a to všetko s úsmevom na tvári. Nebolo poznať žiadny rozdiel v správaní takých veľkých športových hviezd a nás obyčajných rekreačných bežcov ktorí sa  tiež vždy po dobehnutí do cieľa zabávame a hodnotíme náš absolvovaný pretek.

Po skončení oficiálneho preteku som sa teda zúčastnil behu pre verejnosť. Veľkou motiváciou bola pre mňa možnosť porovnať sa s tými najlepšími na rovnakej trase, akú predtým absolvovali reprezentanti jednotlivých krajín. Prekvapením pre mňa bola samotná trasa- bežalo sa síce po tráve alebo po piesku ale chýbali na nej kopce na ktoré som zvyknutý z LBL-ky. V šamoríne ale žiadne kopce nie sú a tak sme bežali po rovinatej trase s vytvorenými umelými prekážkami

V silnej konkurencii na 6,28 km dlhej trati nakoniec zvíťazil  Ján Filip Kotora z AK Veterán Bratislava časom 21:09 min pred dvoma belgickými bežcami Falkom de Backerom (21:14) a Bertom Ronnym Misplonom (21:27).Zo žien bola najrýchlejšia Holanďanka Andrea Deelstrová (22:14) pred slovenskou účastníčkou krosových ME 2015 v Hyéres Nikolou Čorbovou z behame.sk (24:28) a Veronikou Ľašovou z AK Krupina (25:58).V štartovom poli 551 bežcov z 8 krajín – Nemecka, Veľkej Británie, Portugalska, Poľska, Maďarska, Česka, Holandska, Slovenska – bolo aj viacero zaujímavých osobností. Trojnásobný olympijský medailista v rýchlostnej kanoistike Erik Vlček skončil v absolútnom poradí mužov na 75. Priečke časom (25:22 a výrazne prekročil svoj cieľ dostať sa pod 30 minút. To sa nepodarilo moderátorovi Matejovi Cifrovi alias Sajfovi, ktorý časom 31:23 min skončil z mužov na 258. mieste.

Ja som dobehol v čase 28:12 a obsadil som 173. miesto v absolútnom poradí a 33. miesto zo 107 v kategórii 40-49 ročných čo nehodnotím zle, keďže na samotnú prípravu pred štartom mi kvôli mojim povinnostiam ostalo len 20 minút a nemal som šancu na nejakú kvalitnejšiu rozcvičku. Spokojný s výsledkom a bohatý neopakovateľné zážitky zo zákulisia ME som sa domov vrátil v nedeľu večer a momentálne sa aj s celým našim bežeckým oddielom sústredím na záver bežeckej sezóny. Už túto sobotu nás čaká polmaratón Vianočný beh v Žiline a 26.12. 2017 absolvujeme náš posledný pretek Štefánsky beh v Ružomberku.

Výsledky beh pre verejnosť: tu

Vstup do areálu zdobí najväčšia socha koňa na svete od maďarského umelca.

Vlajky zúčastnených krajín.

Štart preteku.

Cieľ preteku umiestnený pred tribúnov- presne ako na Ondrašovskej horičke (:

menej kvalitná fotka, ale páni boli v stálej pernamencii. Jedná sa o realizačný tím Škótska. Pani počas taktickej prípravy na pretek skonzumovali všetko pivo z baru a ochotne pózovali vo svojich tradičných kiltoch všetkým ktorí o to požiadali. Milé bolo, že sa naučili niekoľko základných fráz po slovensky, zvládli sa pozdraviť, predstaviť aj objednať 10 pív v našom materinskom jazyku.

Ráno v deň preteku sme boli na mieste už od 7:00.

Pokojné ráno dávalo nádej na dobré podmienky pre pretekanie, bohužiaľ doobedu sa počasie zhoršilo a silný nárazový vietor vytrápil všetkých- športovcov, organizátorov aj divákov.

Takto sme si pripravili medaile pre verejnosť- verné repliky originálov určených pre profesionálov, akurát v menšom.

Naše pracovné prostredie tímu dobrovoľníkov „ceremony“.

Takto sme si pripravovali medaile pre víťazov.

Tu som sa nechal odfotiť so strieborným španielom a bronzovým angličanom z hlavnej kategórie.

Štafeta Talianska si prezerá pripravené ceny ktoré im budú odovzdané na stupňoch víťazov.

Po skončení našej práce sme sa s kolegyňami dobrovoľníčkami prezliekli do športového a šli sme sa rozklusať na beh pre verejnosť.

A nakoniec spokojný v cieli preteku.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.

Menu