Výborný štart našich vytrvalcov v novej sezóne…

Veľmi úspešný začiatok bežeckej sezóny majú za sebou naši vytrvalci z bežeckého oddielu ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová. Do novej sezóny sme sa zapojili po krátkej zimnej prestávke ktorú sme uzavreli na Štefánskom behu v Ružomberku ešte v decembri minulého roka. Novú sezónu sme začali už 19.1. 2019 kedy sa Martina Bellušová zúčastnila 50 km dlhého medzinárodného ultramaratónu Zimowy Jánošík so štartom v Bachledovej doline na východe Slovenska, trasou vedúcou cez horské sedlá s  prechodom do Poľska s cieľom v Niedzici. Martina sa stala víťazkou v ženskej kategórii a začala tak šnúru víťaztiev ktorá jej vydržala aj v ďaľších pretekoch. Jej výborné výsledky sú odzrkadlením poctivej zimnej prípravy v ktorej nabehala veľmi vysoké tréningové objemy a za jej výsledkami je  skyté množstvo hodín poctivého tréningu.

Martina Bellušová počas Zimoweho Jánošíka 50 km dlhého medzinárodného ultra behu medzi SVK a PL.

Beh so srdcom- Memoriál Jána Svočáka Svit.

Oficiálne sme našu bežeckú sezónu začali 23.3. 2019 na charitatívnom horskom polmaratóne Beh so srdcom vo Svite. Trasa preteku vedie zo Svitu do  Mengusoviec, Štôly, Batizoviec s návratom do Svitu a počas výstupov na vrcholy jednotlivých kopcov sa pretekárom naskytli nádherné výhľady na štíty Vysokých Tatier. Štart preteku bol o 10.00 ráno, podmienky boli výborné, svietilo Slnko a na lesných chodníky už neboli zľadovatené a relatívne bezpečné. Na pretek sme nastúpili viac menej s túžbou otestovať našu vytrvalosť po zimnej prestávke. O to príjemnejšie nás potešilo absolútne víťazstvo Martiny Bellušovej medzi ženami keď 21 km dlhú trať zvládla za 1.57:18. Martina zvládla tvrdý súboj s Annou Zvarovou z Banskej Bystrice ktorú zdolala o 1 minútu a 40 sekúnd. Zaujímavý je fakt že v celkovom absolútnom poradí bez rozdielu pohlaví skončila Martina na 29. mieste spomedzi 238 pretekárov a za svojím chrbtom nechala aj množstvo mužov. Veľmi pekné umiestnenia v prvej tretine zaznamenali aj Michalovia Húsku a Vechter a v absolútnom poradí im patrilo krásne 48. a 49. miesto, skončili teda medzi 25% najlepších bežcov čo je slušný výsledok. Slušne zabehol aj náš nádejný mladý pretekár Matúš Sipko ktorý trať absolvoval za 2.08:56 a obsadil pekné 69. miesto. Ostatní bežci zobrali preteky skôr ako prípravu na ďaľšiu sezónu a krásny zážitok z krásnej trasy preteku.

Bežecký oddiel ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová reprezentovali. (zľava) Pavol Bačík, Martin Jančuška, Matúš Sipko, Jana Vechterová, Martina Bellušová, Michal Húska a Jaroslav Kutnár. Posledným do partie bol Michal Vechter (mimo záber).

Beh so srdcom vo Svite je známi kvoli svojim nádherným výhľadom na NP Vysoké Tatry.

Pavol Bačík a Anna Ogoreková- spoločná momentka s panorámou Vysokých Tatier.

Anna Ogoreková z tímu Severunky a Mária Kubová z tímu Adam sport Ružomberok.

Martina Bellušová absolútna víťazka v kategórii žien.

Podobnú trasu ako vo Svite absolvovali naši bežci aj tento  víkend v Kozích vrchoch na východe Slovenska. 26 km dlhý trailový beh s prevýšením cca 1500 m. Preteky sa bežali cez najvyšší vrchol pohoria Kozie chrbty, ktorý dosahuje nadmorskú výšku 1 255 m n. m. – Kozí kameň. Bežecký oddiel tentokrát reprezentovali Martina Bellušová, Michal Húska, Matúš Sipko a Martin Jančuška. Vynikajúcu formu opäť potvrdila Martina Bellušová ktorá suveréne zvíťazila v ženskej kategórii, trasu absolvovala za 3:02:12 a druhej žene nadelila priepastných 52 minút. V celkovom poradí bez rozdielu pohlaví skončila Martina na krásnom 6. mieste a opäť ukázala chrbát väčšine mužov v štartovnom poli. Gratulujeme! O nič horšie si nepočínal ani Michal Húska ktorý fantastickým časom 3:09:57 obsadil celkové 10. miesto v absolútnom poradí spomedzi 62 pretekárov.

Naši vytrvalci pred štartom: Matúš Sipko, Michal Jančuška, Martina Bellušová a Michal Húska.

Martina Bellušová.

Michal Húska

Matúš Sipko

Martina Bellušová dobieha do cieľa preteku ako prvá žena.

Absolútny víťai Tomáš Griger z tímu Tatragoat a Martina Bellušová z nášho ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová.

Veľmi krásny pretek absolvoval minulý víkend Michal Vechter ktorý sa zúčastnil 100 km dlhého ultra maratónu v Chorvátskej Istrii. Skutočne ťažký pretek vedie severnou časťou Chorvátska, dĺžka preteku je 110 km, prevýšenie 4394 m. Michal celý pretek absolvoval za 18 hodín a 9 minút a obsadil 178. miesto spomedzi 311 pretekárov.

Ďaľším naším vytrvalcom ktorý reprezentoval náš bežecký oddiel v zahraničí bol Jaroslav Kutnár. Príslušník mestskej polície v Liptovskom Mikuláši absolvoval Sportissimo Prahažský polmaratón. V konkurencii niekoľko tisíc bežcov sa nestratil a časom 1.48::48 si splnil svoj cieľ dobehnúť pod 1:50 čo je pekný športový výkon…

Modré tričko, štartovné číslo 2482 náš reprezentant Jaroslav Kutnár.

Jaroslav Kutnár v ciely.

Trocha v úzadí ostávajú naše tradičné preteky Liptovskej bežeckej ligy. Doteraz sa odbehli dve kolá Švošovská pätnástka a Beh oslobodenia Likavky na ktorých nás reprezentoval nestarnúci Viliam Camber ktorý podal kvalitné výkony na obidvoch podujatiach za nás všetkých. V obidvoch prípadoch získal nepopulárnu zemiakovú medailu ale od bronzu ho delilo len niekoľko sekúnd. Vilko obhajuje minuloročné celkové prvenstvo v Liptovskej bežeckej lige v kategórii 60-69 ročných, ale potvrdilo sa že konkurencia je veľmi silná aj v seniorských kategóriách. Pre nás rekreačných bežcov je prvoradá radosť z pohybu na čerstvom vzduchu a stretnutie s priateľmi z bežeckej komunity.

Pred nami je ešte celá bežecká sezóna a množstvo výziev- osobných aj súťažných. Všetkým členom BO prajeme veľa úspechov a hlavne absolvovaných pretekov bez zranení.