Nečakaný úspech na Ponitrianskej stovke.

Uplynulý víkend mali naši bežci pomerne nabitý program. V sobotu sme mali dvoch pretekárov na náročnom ULTRA maratóne Ponitrianska stovka a ďalších troch na Malom Pieninskom maratóne v Pieninách. V nedeľu 16.9. 2018 sme sa ešte zúčastnili tradičného podujatia Podtatranská pätnástka vo Východnej.

Ponitrianska stovka je ultra trail a diaľkový pochod pre jednotlivcov so 105 kilometrov dlhou trasou, ktorá spája dve mestá – Handlovú a Nitru. Medzi nimi ležia pohoria Vtáčnik a Tribeč a dediny, ktoré sú každoročne v strede septembra dejiskom týchto pretekov. Organizátorom Ponitrianskej stovky je občianske združenie SLOVAK ULTRA TRAIL. Dĺžka trasy je presne 105 km a celkové prevýšenie ktoré musia pretekári absolvovať je 3920 metrov. Časový limit pre úspešné absolvovanie preteku je 28 hodín. Toto mimoriadne náročné športové podujatie si získava čoraz väčšiu medzinárodnú pozornosť a aj preto sa tento rok  na zozname registrovaných objavili bežci z ČR, Poľska, Maďarska ale aj z USA, Kanady, Turecka či Japonska. Medzi 300 prihlásenými sme mali aj my dvoch zástupcov- Martinu Bellušovú a Michala Vechtera. Martina bežala len svoj druhý ultra maratón, Michal je už skúsenejší pretekár aj v tejto náročnej disciplíne. Obidvaja absolvovali už druhý ultra maratón v tejto sezóne. V máji sa zúčastnili ešte náročnejšieho 106 km dlhého ultra maratónu v Rumunských Karpatoch v Transylvánii kde prekonali viac ako 7000 výškových metrov, dá sa teda povedať že na Ponitriansku stovku šli relatívne dobre pripravený. Ich konečný výsledok bol ale viac ako príjemným prekvapením. V ťažkej konkurencii zabehli veľmi slušný čas 15 hodín a 42 minút čo im v absolútnom poradí stačilo na výbornú 50. priečku medzi 223 súťažiacimi ktorí pretek dokončili. Čerešničkou na torte bolo nečakané 3. miesto Martiny Bellušovej v ženskej kategórii keď medzi ženami triumfovala špecialistka na ULTRA behy Aysen Solak z Turecka (čas 13:21) a druhé miesto brala Blanka Valentová zo Slovenska (15:16). Martina sa teda stala druhou najrýchlejšou pretekárkou zo Slovenska a to je teda výborný výsledok. Gratulujeme obidvom bežcom ku krásnemu výsledku!

Medzi mužmi zvíťazil Wataru Lino z Japonska v skvelom čase 11:59. Celkové výsledky Ponitrianskej stovky v odkaze.

Mapa preteku.

Maťka (vpravo) na bedničke.

Ďaľšia trojica vytrvalcov z nášho ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová zamierila na východ na jubilejný 20. ročník Malého Pienisnkého maratónu. Toto krásne športové podujatie má štart v kúpeloch Smerdžonka v Červenom Kláštore a trasa preteku vedie popri toku Dunajca v NP Pieniny priamo pod známymi vrcholmi Troch Korún. Dĺžka trasy preteku bola 18 km a prevýšenie prijateľných 250 metrov. Preteku sa celkovo zúčastnilo 242 pretekárov zo Slovenska, ČR a  Poľska aj Maďarska ktorých určite lákalo nádherné, čisté prostredie turisticky menej dotknutého NP Pieniny. My sme mali na preteku troch bežcov: Pavla Bačíka, Martina Jančušku a Jaroslava Kutnára pričom pre Jarka to bola premiéra na tejto krásnej trati.. Všetci traja sme beh vzali ako prípravu a test pred Medzinárodným maratónom mieru ktorého sa zúčastníme 7.10. 2018. Podmienky na pretek neboli celkom ideálne, keďže už od rána pršalo a trať bola rozmočená, na druhej strane padajúce kvapky nás skôr príjemne osviežili ako chladili. Preteky sa pomerne dobre vydarili Pavlovi Bačíkovi ktorí 18 km trasu zvládol za 1:19:51 a obsadil konečné 29. miesto v absolútnom poradí čo je pri konkurencii 242 bežcov slušný výsledok. Martin zvládol pretek za 1:27 a obsadil solídne 65. miesto a Jaroslav Kutnár s výsledným časom 1:29 skončil na 82. mieste. Všetci sme sa tak dostali do prvej tretiny výsledkovej listiny a boli sme spokojní.

Pred štartom preteku sa spustil celkom výdatný dážď, ten nám nepokazil dobrú náladu…

V cieli preteku nás čakali krásne dievčatá v ešte krajšom kroji aby nám na krk zavesili účastnícke medaile.

Spokojná trojka z ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová svoju misiu úspešne splnila.

V nedeľu 16.9. 2018 sme sa ešte traja bežci rozhodli pre absolvovanie tradičného preteku Podtatranskej 15-ky vo Východnej. Tento pretek radíme tiež medzi naše obľúbené, dĺžka trasy 15 km je pre vytrvalcov ideálna a navyše celá trasa vedie viac menej cez ihličnatý les a v takom prirodzenom prostredí kde si človek okysličí celé celé telo je radosť pretekať. Navyše sa jednalo o jubilejný 30.- ty ročník a ten sme si nechceli nechať ujsť. Významné jubileum prilákalo aj pomerne silnú skupinu bežcov na čele s ukrajincami Anatolijom Malyym a Eduardom Hapakom, či košičanov  Imricha Pástora a Róberta Valíčka- obidvaja veľmi úspešný slovenskí atléti. Silnú zostava ešte doplnil Jozef Dubaščák z Popradu a pred štartom boli všetci zvedavý práve na Jozefov súboj s ostatnými borcami. Štart preteku bol o 10:00 a na jeho konci sa absolútnym víťazom stal spomínaný Dubaščák z Popradu ktorý 15 km trať zvládol za fantastických 53:39 a 9 sekúnd tak porazil oveľa mladšieho Eduarda Hapaka z Ukrajiny. Tretie miesto obsadil Valíček z TU Košice (55:25).

Trojica bežcov z nášho bežeckého oddielu odviedla dobrú prácu. Prekvapil Bačík s výsledným časom 1:07:55 čo v kategórii 40-49 ročných stačilo na 6. miesto. V konkurencii Dubaščáka, Valíčka, Pástora a Anatolija Maleho ktorí pretekali v rovnakej kategórii to bolo veľmi dobré umiestnenie. V dobrom svetle sa ukázal aj Matúš Sipko (1:08:41) ktorý predviedol veľmi dobrú rýchlosť ale ešte musí popracovať na vytrvalosti a správnom rozložení síl. Martin Jančuška (1.20.00) sa po Pieninskom maratóne nechcel zbytočne vysiliť a preteky absolvoval v rozumnom tempe tak aby sa vyhol zbytočným svalovým problémom a zraneniam.

Tesne pred štartom spoločná fotka našich bežcov- zľava Pavol Bačík, Martin Jančuška Ja Matúš Sipko.