Úspešný víkend našich bežcov.

Počas uplynulého víkendu sa konali dve športové podujatia ktorých sa zúčastnili aj naši bežci. V sobotu sa uskutočnil jedne z najkrajších duatlonov v rámci celého Slovenska- 23. ročník vysokhorského duatlonu o cenu Žiarskej chaty a v nedeľu prebehlo ďalšie kolo Liptovskej bežeckej ligy Belanská 15-ka v Bielom Potoku pri Ružomberku.

Duatlon v Žiarskej doline patrí medzi top športové podujatia ktorý svojou kvalitou prekračuje nielen hranice Liptova, ale celého Slovenska. Samotný pretek sa skladá z dvoch disciplín. Prvou je jazda na bicykli so štartom pri obecnom úrade v Smrečanoch s pokračovaní po hlavnej ceste do obce Žiar, ústia Žiarskej doliny a s cieľom na Žiarskej chate. Náročná trasa meria 10,1 km a prevýšenie je približne 610 metrov. Na Žiarskej chate pretekári odložili svoje bicykle do depa a pokračovali turistickým chodníkom až do Žiarskeho sedla vo výške 1917 metrov nad morom s prevýšením cca 620 metrov. Celkové prevýšenie bolo približne 1200 metrov a to už je skutočná výzva. Jedná sa o nesmierne atraktívnu ale zároveň veľmi náročnú trasu ktorá dokonale preverila kondíciu všetkých pretekárov. Pretek sa dal absolvovať dvomi spôsobmi- buď sólo jazda jednotlivcov, alebo ako štafeta cyklista + bežec. Na štarte sa zišla špičková konkurencia vrátane slovenských reprezentantov v skialpinizme a množstvo top cyklistov a bežcov do vrchu v rámci štafiet. Okrem náročnej trasy sa preteky vyznačujú aj nesmierne žičlivou diváckou podporou. V Smrečanoch a v Žiari cyklistov povzbudzovali domáci a z miestneho rozhlasu vyhrávali do tempa ľudovky, pri Žiarskej chate sa zas vytvoril veľký koridor v ktorom diváci povzbudzovali pretekárov presne tak, ako to poznáme zo stúpaní do kopcov počas Tour de France. Atmosféra bola naozaj vynikajúca, prostredie v NP Západné Tatry dodalo pretekom punc výnimočných pretekov.

Mapa preteku.

ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová postavil na štart 3 štafety- Martina Bellušová + Alenou Kokavcovou, bratská dvojica Juraj Húska + Michal Húska a Pavol Bačík s Janou Vechterovou. Práve prvá dvojica bola našim želiezkom v ohni, ale pred samotným pretekom sa Martina vyjadrila že sa necíti vo forme a cíti svalovú únavu z náročnej sezóny. Samozrejme, ako väčšinou sa zjavne jednalo len o tradičnú nervozitu pred štartom pretože Martina zvládla svoju bežeckú časť s 3.-tím najlepším časom keď ju zdolali len Aneta Smierčiaková- SVK reprezentantka v bežeckom lyžovaní a Michaela Kucháriková, mladá atlétka ktorú je naozaj ťažko zdolať. Dvojica Kokavcová- Bellušová nakoniec obsadili výborné 3. miesto a od striebra ich delilo len 44 sekúnd. Ostatní naši pretekári nemali nejaké vyššie ambície, len si zapretekať v krásnom prostredí a dokončiť celú náročnú trasu. Pre bratov Húskovcv to boli špeciálne preteky v tom, že ešte nikdy predtým nepretekali ako jeden tým, Bačík s Vechterovou mali zas za cieľ preteky dokončiť tak, aby nemali príliš veľkú stratu na víťazov a s výsledným časom boli obidvaja v cieli spokojní. Pre Vechterovú bol pretek špecifický aj v tom, že predtým ešte nebola v Žiarskom sedla, takže spojenie preteku so zdolaním horského sedla bolo pre ňu veľmi príjemné.

Celkoví víťazi štafety Šimon Klimčík a Matej Petrovič absolvovali celú trať za 56:43

Martina Bellušová a Alena Kokavcová na krásnom treťom mieste. V konkurencii akú mali sa jednalo o najlepšie možné umiestnenie- gratulujeme dievčatá.

Michal Húska, Jana Vechterová a Pavol Bačík v cieli na Žiarskom sedle.

V nedeľu sa v Bielom potoku pri Ružomberku uskutočnil 43. ročník Belanskej 15-ky. Jedná sa o tradičné bežecké podujatie ktoré je súčasťou Liptovskej bežeckej ligy ako aj novej Ružomberskej ligy. Pretek sa odohráva v uliciach obce a trasa vedie asfaltovým povrchom. Na preteku sa zišla veľmi silná bežecká konkurencia a účasť mohla byť ešte vyššia, ale viacerí pretekári doplatili na zle zverejnený čas štartu v propozíciách preteku na web stránke a bohužiaľ, preteku sa ani nezúčastnili.

Náš oddiel reprezentovali 3 bežci- Monika Fainová, Viliam Camber a Ivan Seman. Monika si vybrala kratšiu hobby trať a podarilo sa jej zvíťaziť. Naši dvaja matadori Camber so Semanom bežali h 10 km trať. V úmornej horúčave si počínali veľmi dobre, Viliam skončil na solídnom 5 mieste v kategórii 60-69 ročných a Ivan obsadil rovnako 5. miesto v kategórii 70 a viac ročných. Ich výsledné časy by boli veľkou výzvou pre každého bežného človeka, takže klobúk dole pred vašimi výkonmi, nech vám to naďalej tak dobre behá…

Najbližšie sa predstavíme túto sobotu na záverečnom podujatí 123Athlon na Maríne v Bobrovníku a pravdepodobne aj na Podtatranskej 15-ke vo Východnej.