Vianočný beh Žilina.

V sobotu 16. decembra si dali stovky bežcov stretnutie na jednom z posledných veľkých podujatí tohtoročnej bežeckej sezóny v Žiline. Domáci organizátori pod vedením Petra Zánického (prvý trénerom cyklistu Petra Sagana) spolu s mestom Žilina a klubom otužilcov a priateľov zimného plávania Tučniak pre športovcov pripravili zaujímavé podujatie- Vianočný beh Žilina. Krásne podujatie je situované na hrádzu vodného diela Žilina a pretekári si mohli vybrať 4 rôzne disciplíny- klasický maratón a polmaratón pre náročnejších alebo kratšie behy na 8,3 a 1 kilometer. Okrem bežcov boli vyhlásené preteky aj pre otužilcov- ľadové medvede čakali preteky v studenej vode Váhu na 100 a 300 metrovej trati.

Vianočný beh v Žiline získava čoraz väčšiu popularitu, veď na štart sa dokopy postavilo až 1050 športovcov a organizátori museli  registráciu z kapacitných dôvodov ukončiť. Okrem bežcov zo Slovenska boli v štartovnej listine registrovaní aj vytrvalci z Česka, Poľska a Ukrajiny. V samotný deň preteku počasie ponúklo priam ideálne podmienky pre bežecké podujatie:Nepršalo, nesnežilo, nefúkal vietor a nízku teplotu vzduchu sme po prvých 2 kilometroch vôbec nepociťovali. Víťazom maratónu v kategórii mužov sa stal Miroslav Ilavský z Jogging klub Dubnica nad Váhom s časom 02:42:48. Len s malou stratou za ním dobehol do cieľa Peter Tichý (2. miesto) a Pawel Kaszyca (3. miesto). V kategórii žien sa predstavilo len päť pretekárok, víťazkou sa stala Alena Kriklová s časom 03:24:50. Polmaratón v kategórii mužov vyhral Marián Zimmerman z klubu Kluknava s časom 01:15:22 a v kategórii žien Sylvia Sebestian s časom 01:26:24. Súčasťou maratónu a polmaratónu je aj beh na 8,3 kilometra, ktorému po sobote kraľujú Szymon Topolnicki a Radka Prívarová. A napokon, v behu na jeden kilometer triumfovali Tadeáš Hiadlovský a Emma Paulinyová.

Propozície preteku

Trasa preteku viedla po cyklotrase na hrádzi vodného diela Žilina.

Bežecký oddiel ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová reprezentovali piati bežci: Pavol Bačík, Martina Bellušová, Michal Húska, Martin Jančuška a Michal Vechter. Všetci sme si zvolili polmaratónsku trať. Okrem nášho klubu sme v Žiline bežali spolu s týmom Severuniek a na mieste sme sa stretli aj s  bežcami z Ružomberka a z Copy servis Liptovský Mikuláš. Tento rok máme kvôli poslednému kolu Liptovskej bežeckej ligy predĺženú sezónu až do konca decembra , preto stále trénujeme a udržujeme si formu. Vďaka tomu sme v Žiline dosiahli veľmi pekné výsledky, Najrýchlejší z nás bol Michal Vechter ktorý zabehol parádny čas 1:32:42 a obsadil pekné 30. miesto, Pavol Bačík bol o čosi pomalší a preteky absolvoval v čase 1:35:57 čo stačilo na 40. miesto. Michal Húska preteky absolvoval v čase 1:42:57 čo mu stačilo na 79. miesto čo bolo umiestnenie tesne v prvej polovici výsledkovej litiny. Všetci traja sme si zabehli osobné rekordy na polmaratónskej trati a boli sme veľmi spokojný. Martin Jančuška tentokrát zvolil voľnejšie tempo, dal si za cieľ dokončiť pretek pod dve hodiny a s časom 1:52:11 svoj cieľ s prehľadom splnil. Martina Bellušová dokončila pretek s výsledným časom 1:48:33 čo nebolo celkom podľa jej predstáv, viac by ju potešil čas pod 1.45:00, ale na druhej strane, obsadila veľmi pekné 7. miesto spomedzi 36 žien čo je veľmi slušný výsledok.

Najbližšie sa chystáme 26.12. 2017 do Ružomberka na 10 km dlhý Štefánsky beh v uliciach mesta ktorý ukončí našu úspešnú sezónu.

Naši bežci Pavol Bačík, Martina Bellušová, Michal Vechter, Michal Húska, Martin Jančuška a severunka Anna Ogoreková