Ondrašovská horička 2019

Aktualizácia 20.6. 2019

Ďakujeme všetkým športovcom, sponzorom a organizátorom za účasť a pomoc pri 36. ročníku cezpoľného behu  Ondrašovská horička.

Zhodnotenie:

V nedeľu 9.6. 2019 športovci z Liptovskej Ondrašovej organizovali už 36. ročník cezpoľného behu Ondrašovská Horička. Tradičný beh má svoj pevný júnový termín a je súčasťou Slovenskej bežeckej a Liptovskej bežeckej ligy. Pretek bol organizovaný ŠK Kriváňom Liptovská Ondrašová v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš, Olympijským klubom, LM, DHZ Liptovská Ondrašová a našimi sponzormi. Pretek sme otvorili príhormi Tatiany Bačíkovej- členky organizačného výboru a príhovorom primátora mesta Liptovský Mikuláš Jána Blcháča.

Samotný deň „D“ sme už tradične začali behmi detí z materskej škôlky z Liptovskej Ondrašovej na 30 m. a ďalej sme pokračovali behmi detí na 100 / 200 a 300 m dlhej štácii. Tieto kategórie nie sú súčasťou Liptovskej bežeckej ligy a sú určené hlavne pre rodičov aby viedli svoje ratolesti k športu ako takému. Víťazov sme samozrejme ocenili diplomom aj medailou.


Po ukončení „nesúťažných detských“ kategórií sme pokračovali kategóriami Liptovskej bežeckej ligy. Najskôr pretekali najmladší a mladší žiaci, potom sa postavili na štart hlavné mužské, ženské, veteránske a Nordic Wallking kategórie, pokračovali sme staršíme žiakmi a dorastencami a v samotnom závere sme ešte usporiadali beh pre domácich odvážlivcov z Liptovskej Ondrašovej na 1400 m. dlhej trase.

Štart Liptovskej bežeckej ligy- najmladší žiaci.

Trasa preteku vedie popri potoku Jalovčianka.

Dvojica najrýchlejších Branislav Šarkan a Miroslav Gad pri výbehu na Ondrašovskú horičku.

Výbeh na Ondrašovskú horičku je tradičnou súčasťou nášho behu a nič na tom nezmenil ani nový formát trasy.

Výbeh po štyroch kaskádach bývalej ťažobnej oblasti je jedinečný v celej LBL-ke.

 

V jednotlivých kategóriách sa predstavilo 282 štartujúcich čo len potvrdzuje, že zmena formátu „horičky“, na ktorú sa organizátori z Ondrašovej gurážne odhodlali pred dvomi rokmi, začína prinášať svoju úrodu.

Hodnotenie predsedu bežeckého odielu ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová Pavla Bačíka:

„Vyšlo nám počasie, hoci bolo až príliš teplo, ale sem-tam sa obloha trochu aj zatiahla. Bežci si pochvaľovali, že štart hlavnej ´štrnástky´ sme posunuli o hodinu skôr. Teší ma, že sa ujala takisto naša novinka nordic wallking. Čo sa týka účasti, už po úvodných kategóriách som šípil, že sa môžeme posunúť niekde ďalej. Keď sa vracajú skalní bežci a prichádzajú i noví pretekári, to je najväčšie zadosťučineniu za všetky hodiny príprav,“ dal sa počuť P. Bačík.
Mikulášsky primátor Ján Blcháč a jeho zástupca a poslanec za hostiteľskú mestskú časť Ľuboš Trizna vo svojich krátkych príhovoroch vyzdvihli kontinuitu a obľubu „horičky“ a potom už prišiel na rad seriál štartov. Symbolicky úvod patril detičkám tamojšej materskej školy.

Absolútne poradie 14 km trať, pocity prvých troch mužov v ciely:

1.miesto Branislav Šarkan ŠK Kompas Martin / 2. Miroslav Gad /3. Vladimír Porubjak, obidvaja z ŠK Copy servis LM

Dve minúty po desiatej hodine zaznel štartovný výstrel, ktorý „poslal“ vytrvalcov na nosnú 14 000 m dištanciu. Tú tretíkrát za sebou ako prvý pokoril Martinčan Branislav Šarkan: „Som na sústredení na Štrbskom plese, tak som si odskočil na kvalitnejší tempový tréning,“ rozprával po suverénnom triumfe 35-roč-ný docent na Žilinskej univerzite, ktorý v Ondrašovej zvíťazil už aj v roku 2016 ešte na starej 9600 m dištancii. „Dlho som bežal bok po boku s Miroslavom Gadom, lenže na môj vkus sa mi tempo zdalo trochu pomalé, tak som zvýšil obrátky a potom držal svoj krok až do konca. Nie je veľa podujatí, na ktoré sa pravidelne vraciam, ale toto patrí k tým, čo som si obľúbil. Dúfam, že takýto štandard si zanietení organizátori udržia ešte dlho. Čo sa týka trate, je krásna, no podľa mňa aj extrémne náročná,“ dodal bývalý dvojnásobný majster Slovenska v behu na 10 000 m (2016 a 2017), ktorý háji farby ŠK Kompas.

Miroslav Gad: „Už pri pohľade do štartovnej listiny som si povedal, dnešný víťaz je jasný. Musím uznať kvality Šarkana, je to iný level. Mierne ma zaskočilo, že začal pomalšie, skôr sa čakalo, že hneď od začiatku nám ukáže chrbát a potom bude držať vlastný rytmus. Až pod kopec, zhruba po 5. km, sme bežali spolu, no keď súper zrýchlil, už som nevládal kontrovať. Navyše, túto sezónu sa zatiaľ trochu trápim, hoci dostatok tréningových ´kilákov´ mi nechýba,“

Vladimír Porubjak: „To sa mi veru dávno nestalo, aby som sa až takto zamiešal medzi mladých. Vôbec som s tým nerátal. Keď sa preteky rozbiehali, patrila mi nejaká siedma – ôsma pozícia. Postupne sa to na trati kryštalizovalo a posúval som sa vyššie a vyššie. Mal som skvelého o takmer desať rokov mladšieho ťahúňa, kolegu Sláva Dobáka,“ tešil sa Porubiak, takisto z ŠK Copy servis. Usmieval sa aj Dobák, víťaz od 40 do 49 rokov a celkove štvrtý.
„Postupne sa rozbieham, čo je super. Som nadmieru spokojný. Perfektné preteky, aj na trati bolo veľa ľudí,“ odkryl svoje pocity hneď po dobehnutí ešte zadychčaný Dobák.

Pätica najrýchlejších zľava: Tomáš Kello, Slavomír Dobák, Vladimír Porubjak, Miroslav Gad a víťaz Branislav Šarkan.

7,6 km trať pocity prvých troch žien v cieli:

1. miesto Michaela Kucháriková AC Kriváň Liptovský Mikuláš/ 2. Slávka Mlynčeková ŠK Copy servis Liptovský Mikuláš / 3. Veronika Váleková TJ Družba Smrečany-Žiar

Michaela Kucháriková: „Prvé dva kilometre sa ma držala Slávka Mlynčeková. Bolo vidno, že má nabehané rovinky. Na úvodnom kopčeku som jej ušla potiahla som to až do cieľa. Náročný bol prechod na asfalt, ten doslova sálal teplo. V Ondrašovej som poznala len starú, oveľa kratšiu trať, nová je krajšia a zaujímavejšia,“ hovorila najrýchlejšia spomedzi žien.
Slávka Mlynčeková. „Výborná trať, ale nenormálna horúčava. Ešte pred pár dňami sme na Liptove takmer mrzli a teraz sa ideme upiecť. Nie je to jednoduché, keď dlhý úsek bežíte sama. Akurát trochu som sa zavesila za nejakú partiu cyklistov. Hoci slnečný deň nás poriadne vyžmýkal, boli to úžasné preteky s fantastickou atmosférou,“ líčila svoje poznatky pretekárka ŠK Copy servis.
Veronika Váleková. „Keď to porovnám s vlaňajškom, skoro ako cez kopirák. Akurát moja kondička išla hore, takže musím byť spokojná. Páči sa mi, keď sú preteky pestré – stupáčik, zbeh i rovinka, proste paráda,“ pripojila členka TJ Družba Smrečany/Žiar.

Víťazky ženských kategórií zľava: Veronika Váleková, Slávka Mlynčeková a víťazka Michaela Kucháriková.

Aj so zrakovým hendikepom:

Hlavnú trať s obrátkou na Háji Nicovô pokoril i nevidiaci Pavol Kéri za pomoci svojho vodiča Martina Čupku.
„Nie je to jednoduché bežať v takomto teréne, človek nemôže konkurovať vidiacim pretekárom. To, čo zbadá ľudské oko, nedokáže opísať žiadny vodič. Raz je pred vami jarček, potom nejaká priehlbina alebo iná prekážka. Je to zložité, no posúva ma to ďalej. S vodičom sme spojení gumičkou, ktorú máme na zápästiach, no najlepší kontakt je, keď sa dotýkame lakťami,“ vysvetľoval optimisticky naladený Mikulášan Kéri. „Pre mňa je to úplne nová skúsenosť, veď v stredu, čiže pred štyrmi dňami, sme boli prvýkrát spolu. Všetko, čo vidím, musím nahlas opisovať. Keď som sa v lese pozabudol, hneď Paliho zachytil konár do hlavy. Na cezpoľných behoch to má zložité, no na cestných podľa mňa môže s hocikým súperiť,“ doplnil M. Čupka.

Pavol Kéri so svojim vodičom martinom Čupkom zvládli celú 14 km trasu a vôbec neskončili na chvoste, klobúk dole páni…

Nielen atléti

Hlavne v detských a žiackych kategóriách na pódium vystupovali aj vyznavači iných športov – futbalisti, lyžiari i plavci. „Včera som hral skoro celý zápas za dorast Liptovských Sliačov proti Zubercu, čo som cítil v nohách, a dnes poobede ma zase čaká stretnutie žiackej súťaže proti Ľubeli,“ prezradil tretí medzi staršími žiakmi a víťaz Liptovskej bežeckej ligy (LBL) za minulý rok medzi mladšími žiakmi Adrián Frič.

Veľkou novinkou bola kategória Nordic Wallking, tu sme mali 13 pretekárov a to hlavne z Nordic Wallking Liptov, ale prišli aj milovníci severskej chôdze z Lučenca. Pretekárov sme ocenili diplomom aj pamätnou medailou a na budúci rok pre nich opäť otvoríme túto kategóriu.

Na záver podujatia sme organizovali beh pre domácich Ondrašovencov a sponzorov na 1,4 km dlhej trati kde sme mali účasť v podobe 15 odvážlivcov, tí boli v cieli veľmi spokojní a namotivovali aj ostatných domácich aby sa k tomuto záverečnému behu tiež pridali.

Domáci Ondrašovenci uzavreli celý súťažný deň na skrátenej 1,4 km dlhej trase.

Už pravidelne v Liptovskej Ondrašovej sa oficiálne vyhlasovali výsledky LBL, ktorú zastrešuje Olympijský klub Liptova (OKL), za predchádzajúci rok. Poháre, diplomy a medaily odovzdával predseda OKL Roman Králik. „Horička“ mala tiež punc Behu olympijského dňa.

Predseda OKL LM Roman Králik oceňoval víťazov jednotlivých kategórií LBL 2018.

Okrem novej kategórie Nordic Wallking sme mali ešte ďaľšie 3 novinky- čipovú časomieru, posun štartu hlavných kategórií a nové štartovné čísla pre obidve trasy 14 a 7,6 km aj s logom nášho generálneho sponzora INTERSPORT resp, SPORTBY- dodávateľovi športového oblečenia a vybavenia.

Budúci ročník by malo dôjsť k malej úprave trasy kvôli menšiemu počtu kilometrov na asfalte. Pokúsime sa trať nasmerovať na Mútniku cez kopček vedúci poza ulicu Pod Stráňami smerom k elektrárňam pri mestských hasičoch (cca 1,5 km dlhý úsek) a na háj Nicovô pobežíme na 99% cez lesík po bežeckej trase Michala Martikána (cca 1 km dlhý úsek). Zároveň chceme zaviesť aj novinku- beh pre hoby bežcov po rovnakej trase ako majú ženy, teda 7,6 km. Táto trasa by bola určená pre bežcov ktorí si netrúfajú na celú 14 km dlhú trať, pretože tá je naozaj veľmi náročná.

Pavol Bačík 20.6. 2019

Organizátori 36. ročníka Ondrašovskej horičky- spoločná fotka po preteku s víťazom Branislavom Šarkanom.

Všetky fotogalérie nájdete v tomto odkaze. 

Výsledky z 36 ročníka.

Sponzori zoznam 2019

Zdroj: My Liptov autori článku Ján Svrček a Pavol Bačík

V nedeľu 9.6. 2019 sa v Liptovskej Ondrašovej uskutoční 36. ročník cezpoľného behu Ondrašovská horička ktorý je 5. kolom Liptovskej bežeckej ligy a zároveň 3. kolom Slovenskej bežeckej ligy. Preteky organizuje športový klub ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš, Olympijským klubom Liptova, Slovenským bežeckým spolkom a DHZ Liptovská Ondrašová. Štart preteku bude o 8:40 ráno na futbalovom ihrisku v Liptovskej Ondrašovej. Súťažiť sa bude vo všetkých vekových kategóriách, od detí z materskej školy, cez žiakov, dorastencov, juniorov, hlavných kategórií až po veteránov.

Novinkou je skorší štart hlavných kategórií. Aby sme sa vyhli tradičným horúčavám ktoré nás trápili v posledných ročníkoch, rozhodli sme sa posunúť štart mužskej kategórie s dĺžkou trasy 14000 m.  na 10:00 a štart ženských kategórií, juniorov, mužov 60-69 ročných, mužov veteránov a Nordic wallkerov na 10:10

Na záver sa na štart postavia domáci pretekári z Liptovskej Ondrašovej spolu so sponzormi podujatia. Bežci sa môžu tešiť na atraktívne trasy- juniori, ženy a veteráni pobežia   od futbalového ihriska lesnou cestičkou okolo Ondrašovskej horičky až po železničné priecestie pri ulici Pod Stráňami pri mestských hasičoch, muži majú otočku na parkovisko pri Háji Nicovô. Podrobnosti o preteku nájdete na webovej stránke www.skondrasova.sk  Štartovné je jednotné 4€ od kategórie dorastencov. Po skončení preteku čaká na platiacich pretekárov občerstvenie v cieli.

Link na propozície:Propozície Ondrašovská horička 2019

Link na online registráciu: Preklik na online registráciu

Ostatné informácie budeme priebežne aktualizovať.

Finančné a vecné odmeny pretekárov pre rok 2019:

Absolútny víťaz:

1.-vý / vá v poradí 50€ poukážka na nákup tovaru v predajni INTERSPORT + 30€ hotovosť

2.- hý / há v poradí absolútne poradie: 20€ poukážka na nákup tovaru v predajni INTERSPORT + 20 € hotovosť

3.- tí / tia v poradí absolútne poradie: 10€ poukážka na nákup tovaru v predajni INTERSPORT + 10 € hotovosť

1., 2. a 3. miesto aj tričko, diplom, medaila, pohár pre víťaza, keramický zvonček.

4.-tý /tá v poradí absolútne poradie: 10€ hotovosť

5.-ty / ta v poradí absolútne poradie: 5€ 

V jednotlivých kategóriách dospelí muži A / B / C / D / E a ženy A / B / C / D:

1., 2. a 3. miesto 15€ / 10€ / 5€ plus tričko, diplom, medaila a keramický zvonček.

Pretekári v kategóriách najmladší žiaci až starší žiaci umiestnený na prvých troch miestach: tričko, diplom, medaila, keramický zvonček a vecný dar.

 Dorastenci / kyne, Juniori / ky finančné odmeny + plus tričko, diplom, medaila a keramický zvonček.

1. miesto 10€ poukážka na nákup v Intersporte + 10€  / 2. miesto 10€  / 3. miesto 5€

Nordic Walking vyhodnotíme prvých troch mužov a prvé tri ženy v absolútnom poradí bez rozdielu veku. Ceny pre NW: tričko, diplom, medaila a keramický zvonček.

Deti z materskej škôlky- diplom, účastnícka medaila a sladkosť pre každého.

Deti najmenší až 9 roční podľa jednotlivých kategórií umiestnený na prvých troch miestach: medaila, diplom, vecný dar.

Domáci pretekári a sponzori 1.,2. a 3. miesto diplom, tričko, medaila.

AKTUALLIZÁCIA ŠTARTU k 6.6. 2019:

Po dnešnej bojovej porade s ČasomieraPT sme sa rozhodli spojiť dohromady dva štarty a to kategórie najmladší žiaci /čky dokopy s mladší žiaci /čky ktorí odštartujú o 9:35 a kategórie starší žiaci / čky dokopy s dorastenci / ky na čas 10:20. Ostatné časy štartov sa nemenia…Ďakujeme za pochopenie…

Upravené časy štartov po zmene k 6.6. 2019.

Menu