Naši bežci opäť úspešní, z Poľska a zo Žiliny sme priniesli zlato, zo Žaškova bronz!

S uvoľnením proti pandemických opatrení sa opäť naplno rozbehol aj kolotoč bežeckých podujatí. Keďže naši bežci naplno trénovali aj počas pretekárskej výluky, s radosťou sme sa prihlásili na viaceré bežecké podujatia doma na Slovensku, ale aj v susednom Poľsku.

Jedným z prvých pretekov, kde sme mali naše želiezko v ohni bol 27. ročník Memoriál Jozefa Gabčíka. Tento pretek organizuje 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline. Preteky sú organizované na počesť hrdinu 2. svetovej vojny generála in memoriam Jozefa Gabčíka, rodáka z obce Poluvsie, významného predstaviteľa protifašistického odboja. Štart preteku je situovaný pred rodným domom Jozefa Gabčíka. Jedná sa o 11 km dlhý beh v teréne a ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová reprezentovala Michaela Kucháriková. Miška bežala veľmi dobre a jej hlavnou súperkou bola Slávka Mlynčeková z COPY SERVIS Liptovský Mikuláš. Vo veľmi vyrovnanom súboji sa nakoniec z víťazstva tešila práve naša Miška, ktorá do cieľa dobehla len o 6 sekúnd pred Slávkou a o minútu štyridsať sekúnd pred treťou Ivanou Brockovou.

Michaela Kucháriková na najvyššom stupni strážená profesionálmi z 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline

Trojica našich ultramaratóncov sa vybrala na preteky do susedného Poľska. Ich cieľom bolo zdolanie 90 km dlhého Bojko ultramaratónu v Poloninských horách v oblasti poľsko slovensko ukrajinského trojhraničia. Trasa preteku viedla cez Biescadzki park narodowy. Na štart sa postavilo 82 pretekárov, 73 mužov a 9 žien. Podujatie poznačil silný dážď ktorý znepríjemnil podmienky takmer počas celého dňa. Terén bol nebezpečný a veľmi šmykľavý. Pretekári si prešli veľkou skúškou psychiky. Do cieľa sa nakoniec podarilo dobehnúť len 52 bežcom. Naša bežkyňa Martina Bellušová sa od začiatku bila o prvenstvo s Joannou Kurlich z Gdyne. Nakoniec sa v tesnom súboji presadila práve Martina ktorá zvládla odbehnúť 90 km za 14:02:25, len 53 sekúnd pred Joannou. V absolútnom poradí bez rozdielu pohlavia dobehla Martina na 17. mieste a nechala za sebou množstvo mužov. Na peknom21. mieste dobehol Michal Húska, ďalší z našich bežcov, ktorý pretek zvládol odbehnúť za 14:47:42. Náš tretí vytrvalec Matúš Sipko musel preteky predčasne dokončiť kvôli kríze ktorá ho dobehla na 72. kilometri.

Martina po dobehnutí absolvuje podanie infúzie… Komentár organizátorov: „Pierwsza kobieta z dystansu 90km! Wielkie gratulacje dla Ciebie ❤️❤️❤️„. Komentár k fotke od Martiny: „Vyzerám strašne! Ale presne tak som sa cítila po tej blatovej epopeji ? je to plne autentická fotka.“

Martina na stupni najvyššom stupni víťazov.

V prvej polovici júla sa dvojica našich bežcov Michaela Kucháriková a Pavol Bačík zúčastnila jubilejného 50 ročníka Žaškovského maratónu. Toto športové podujatie má veľmi dobrú športovú úroveň, zúčastňujú sa na ňom aj reprezentanti zo Slovenska a okolitých krajín a okrem športových výkonov si bežci môžu vychutnať aj vynikajúci sprievodný program po skončení preteku. Trať mala dĺžku 12 km a viedla zo Žaškova popri toku rieky Orava a späť. Z našej dvojice reprezentantov sa lepšie darilo Miške, ktorá od začiatku vo svojej kategórii bojovala proti slovenskej reprezentantke Lucii Vlčákovej z Dukly Banská Bystrica a proti Monike Chovanovej z klubu Run DK. Prvých 6 km sa bežalo dole kopcom s tokom rieky Orava a tu Miška využila svoju rýchlosť a držala sa na priebežnom druhom mieste. V tejto časti preteku sa celkom dobre držal aj Pavol Bačík, ktorý bol tesne za Michaelou. Po otočke nasledoval kopcovitý terén lesnou cestou a v tejto časti naši pretekári začali strácať kontakt s najlepšími. Monika Chovanová ako špecialstka na beh do vrchu najskôr predbehla Bačíka a potom aj Mišku. V cieli po dobehnutí teda Michaela nakoniec obsadila 3. miesto a Bačík vo svojej kategórii 40-49 rokov skončil na 13. mieste z 27 pretekárov.

50. ročník Žaškovského minimaratónu. Hlavná kategória žien do 39. rokov. 1. miesto Lucia Vlčáková Dukla Banská Bystrica, 2. miesto Monika Chovanová Run DK, 3. miesto Michaela Kucháriková ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová.

Miška na trati…

Začiatkom júla sa uskutočnil 41. ročník Malého Štrbského maratónu. Názov trocha zavádza, pretože vôbec nie je až taký malý. Trasa vedie z obce Štrba na Šuňavu, odtiaľ do Liptovskej Tepličky a späť. Celková dĺžka trate má 31 km a keďže sa jedná o členitý terén, tak sa svojou náročnosťou vyrovná klasickému maratónu na 42 km vedenom po rovine. Tento pretek má veľmi vysokú úroveň, pred dvomi rokmi sa ho zúčastnilo viac ako 800 bežcov medzi ktorými boli aj atléti z Kene, slovenskí reprezentanti a mnoho špičkových bežcov z okolitých  krajín. Tento rok bol počet štartujúcich obmedzený na 300 pretekárov. Aj tak sa zišla silná konkurencia. Najväčším favoritom bol slovenský reprezentant Tibor Sahajda z Košíc, v súčasnosti náš najrýchlejší maratónec. Na skrátenej 10 km dlhej trati zas pútali pozornosť Marián Zimmerman a Pavol Orolín ktorí patria k slovenskej bežeckej špičke. ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová reprezentovali Pavol Bačík a Martin Jančuška. Pred štartom sme obidvaja pociťovali obavy z horúceho počasia, ale našťastie, práve v deň preteku prišla tlaková níž a pretekalo sa v relatívne dobrých podmienkach. Asi 30 minút po štarte nás na 20 minút dokonca schladil dážď, ale vôbec nám to nevadilo, boli sme radi za osvieženie. Celkovým víťazom preteku sa podľa očakávania s veľkým náskokom stal Tibor Sahajda ktorý 31 km zabehol za 1:43:05. Naši dvaja pretekári si počínali veľmi dobre, Bačík dobehol na celkovom 55. mieste za 2:36:29 a Jančuška zvládol trasu za 2:46:53 na 72. mieste z celkového počtu 151 bežcov. Obidvaja sme si na tejto trase spravili osobné rekordy a tak sme zo Štrby odchádzali s dobrým pocitom a radi sa na tento krásny beh opäť vrátime.