Ondrašovská horička 2016

33. ročník Ondrašovskej horičky medzi mužmi ovládol Kysučan Branislav Šarkan a ženskú kategóriu ovládla Katarína Paulýniová z Martina.

Cezpoľný beh Ondrašovská horička napísal v nedeľu 12.6. 2016 svoju 33. kapitolu. Nedelné ráno bolo síce zamračené a obloha hrozila dažďom, počasie sa nakoniec umúdrilo a bežci si mohli vychutnať suchú trať. Na štart jednotlivých kategórií sa celkovo postavilo až 264 pretekárov z celého Slovenska  a Českej republiky.

v hlavnej mužskej kategórii sme v štartovom poli mali možnosť privítať aktuálneho majstra Slovenska v behu na 10 000 metrov na dráhe, slovenského reprezentanta Branislava Šarkana ktorý bol najväčším favoritom na celkové prvenstvo. Jeho najväčšími konkurentmi boli Tomáš Kubej štartujúci za ŠK Muránska Dlhá Lúka ktorý už v minulosti na horičke triumfoval a nádejný mladý bežec Matej Petrovič zo Závažnej Poruby. Šarkan ale hneď od štartu nasadil príliš vysoké obrátky hodné majstra Slovenska a nakoniec suverénne zvíťazil spôsobom štart-cieľ. Trať dlhú 9 500 m. zvládol za krásnych 33.40 min. a pred druhým Kubejom vyhral s pohodlným  náskokom 1 minúty a 12 sekúnd.

V ženskej kategórii bol pretek oveľa vyrovnanejší. Medzi favoritky patrili hlavne skúsená Katarína Paulínyová z Martina Michaela Kucháriková bežiaca za Kriváň Liptovský Mikuláš. V súboji týchto dvoch bežkýň nakoniec lepšie obstála staršia a skúsenejšia Paulínyová. 3240 m. dlhú trať  martinčanka zvládala v krásnom čase 12:32, na druhom mieste dobehla Kucháriková so stratou 14 sekúnd a z tretej priečky sa tešila Danka Hanulová z Liptovských Sliačov so stratou 1:09 min.

Ondrašovskej horičky sa na naše pozvanie zúčastnili aj bežci z partnerského mesta z Opavy. Tí pricestovali do Liptovskej Ondrašovej v sobotu 11.6. 2016 do penziónu Abahouse kde sme ich privítali chutnou večerou. Po večeri sme našim hosťom odovzdali pamätné medaile a darčekové predmety ktoré nám pri tejto príležitosti poskytlo mesto Liptovský Mikuláš a Múzeum Janka Kráľa. Po následnom spoločnom posedení sa ukázalo, že sa nejedná o bežných amatérskych bežcov, ale o športovcov zo špeciálnej športovej základnej školy. Dievčatá v súčastnosti behávajú súťažne 1. českú ligu a chlapci sa do 1 ligy pomaly ale isto snažia prepracovať. Na druhý deň bežci z ČR potvrdili svoje kvality. Dievčatá dominovali vo svojej kategórii staršieho žiactva a brali prvé 3 miesta. Chlapcov z ČR obral o víťazstvo po veľmi tuhom boji Samuel Gajan z Bobrovca v kategórii starší žiaci.

Veľmi peknou bodkou za pretekmi bola súťaž domácich pretekárov a sponzorov na 1 400 metrov dlhej trati. V tejto retro disciplíne už nejde až tak moc o výsledok ako o stmelenie ľudí dokopy. Veľmi ma potešila vysoká účasť až 20 bežcov medzi ktorými nechýbali pán poslanec Ľuboš Trizna, predseda ŠK Kriváň Juraj Kutnár, tajomník ŠK Kriváň Richard Ambróz, futbalisti old boys Ondrašová, ale aj viacerí domáci spoluobčania ktorí si nenechali újsť vyskúšať odbehnúť túto relatívne krátku trať. Dúfam, že na budúci rok nás na štart preteku domácich nastúpi ešte viac.

Okrem samotného preteku sme na našom štadióne mali možnosť privítať aj známe športové osobnosti- olympioničky Natáliu Šlepeckú a Marcelu Paukovčekovú. Obidve slovenské reprezentantky sa radi pristavili pri športovcoch aj návštevníkoch a ochotne sa podelili o svoje zážitky zo svojej športovej kariéry.

Do Liptovskej Ondrašovej zavítalo aj štafetové posolstvo Rio 2016. Olymijskú pochodeň zapálil predseda Olympijského klubu Liptova pán Roman Králik.

Celkové hodnotenie 33. ročníka Ondrašovskej horičky je kladné. Po zmene vedenia bežeckého oddielu, keď bývalého predsedu a hlavného organizátora preteku pána Rudolfa Dorniaka vystriedal nový predseda Pavol Bačík vládla neistota, ako dokážeme zvládnuť organizáciu tak veľkého športového podujatia. Našťastie, z organizačného hľadiska nenastal žiadny väčší problém, všetci zainteresovaní podali spoľahlivý výkon. Zvlášť treba po´dakovať ľudom zodpovedným za registráciu a spracovanie výsledkov kde sme sa vyhli väčším chybám. Na trati zas skvelú prácu odviedli hasiči ktorí veľmi profesionálne usmerňovali všetkých pretekárov na správnu trasu a nikto nezablúdil.

Poďakovanie patrí aj všetkým sponzorom ktorí nám výraznou mierou pomáhajú zvládnúť prípravu samotného preteku. Za ich pomoc som veľmi vďačný a dúfam že naša spolupráca bude aj naďalej pokračovať.

Výsledky a fotogaléria:http://bit.ly/29bSnUG

Video z preteku:http://bit.ly/29bSnUG

Pavol Bačík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.

Menu